ENMG-TUTKIMUS (ELEKTRONEUROMYOGRAFIA-, HERMORATA-, LIHASSÄHKÖTUTKIMUS)
Jan Sirén, kliinisen neurofysiologian erikoislääkäri tutkii ääreishermojen ja lihasten toimintaa ENMG-tutkimuksella. Tutkimusta käytetään mm. hermovammojen, hermopinteiden ja muiden ääreishermosairauksien sekä lihastulehdusten ja perinnöllisten lihassairauksien selvittelyyn.
Mikäli sinulla on pistelyä, puutumista, muuta tuntohäiriötä, kipua tai lihasheikkoutta, voidaan syy selvittää kyseisellä tutkimuksella. Tutkimus koostuu tavallisesti kahdesta osasta, hermojen tutkiminen pienillä sähkösykäyksillä ja lihasten sähköisen toiminnan tutkiminen ohuella neulaelektrodilla. Kertoo Jan Sirén.
Lääkärisi tekee lähetteen ENMG-tutkimukseen.
Tutkimuksen tekee Karhulinnassa aina kliinisen neurofysiologian erikoislääkäri Jan Sirén. Tutkimus kestää noin puoli tuntia.
Valmistautuminen tutkimukseen:
Jan neuvoo, kun tutkimuskohteena ovat kädet ja/tai jalat, raajojen pitäisi olla lämpimät. Tämä tulee ottaa huomioon pukeutumisessa varsinkin kylminä vuodenaikoina. Tutkittaessa selkää ja/tai jalkoja, olisi hyvä varata mukaan myös lyhyet alushousut. Ihon rasvaamista tulee välttää ennen tutkimukseen tuloa. Mukaan on hyvä ottaa mahdolliset aiemmat tutkimustulokset.
Mikäli teillä on todettu MRSA- ESBL-, VRE- tai muu resistentin bakteerin kantavuus, ilmoittakaa siitä ajanvarauksessa.
ENMG-tutkimus saattaa joidenkin mielestä tuntua epämiellyttävältä ja neulanpisto voi aiheuttaa mustelman, joka kuitenkin paranee muutamassa päivässä/viikossa.
Jan Sirén antaa lausunnon tutkimuksesta käynnin jälkeen.

